Suya Düşen Telefon İçin İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Kategori: Cep Telefonu Tamiri | 0

Suya düşen telefon hemen hemen herkesi ilk anda çok fazla telaşlandırmaktadır. Özellikle son yıllarda neredeyse bir parçamız haline gelen telefonların başına böyle bir olay gelmesi ihtimal dahilindedir. Peki siz telefonunuzun başına böyle talihsiz bir olay geldiğinde nasıl davranmanız gerektiğini biliyor musunuz? Sizler için konu ile alakalı bilgiler hazırladık.

Suya düşen telefon için yapılabilecekler şu şekilde sıralanabilir;

1 – Bir An Önce Telefonu Suyun İçerisinden Çıkarmalısınız

Telefonu suyun içerisinden çıkarma süreniz oldukça önemlidir. Ne kadar az süre içerisinde çıkarırsanız telefonunuz o kadar az hasar görmüş olacaktır. Telefonun suyun içerisinde fazla durması halinde şarj edilen yer ya da mikrofon gibi hassas yerlerin arızalanması yüksek ihtimaldir.

Fakat kısa süre içerisinde aldığınız takdirde çok fazla hasar görmemiş olacaktır. Sudan çıkardıktan sonra da telefonu vakit kaybetmeden kapatmalısınız. Telefonun çalışıyor olması kısa devre yapmasına sebebiyet verebilir.

2 – Kağıt Havlu Kullanın

Sudan çıkarılan telefonun kağıt havlu ile kurulanması meydana gelebilecek hasarların önüne geçecektir. Kağıt havlu yerine bez de kullanabilirsiniz. Telefonunuz bataryası çıkabiliyorsa vakit kaybetmeden bataryayı çıkarmak da fayda vardır.

Bataryayı çıkardıktan sonra ise bataryanın bulunduğu köşeye dikkatlice bakın. Orada bulunan beyaz kare şeklinde bir bölüm olmalıdır. Bu bölüm bazı telefonlarda daire şeklinde de olmaktadır. O beyaz bölgenin kırmızı ya da pembe rengini alması cihazınızın su sebebi ile zarar görmesi anlamına gelmektedir.

3 – Telefon Şarjda ise Çıkarmayın

Eğer telefonunuz şarjda iken suya düşmesi ya da su ile temas etmesi meydana geldiyse şarjdan çekmek hata olacaktır. Suya temas etmiş telefonu şarjdan çıkarmak elektrik çarpması gibi daha talihsiz bir olaya sebep olabilmektedir. Bu nedenle bir uzmandan yardım almak daha mantıklı olacaktır.

4 – Telefonu Pirince Koyun

Eğer evinizde nemi gidermeye yarayan poşetlerden bulunuyorsa hemen ona koyun. Fakat bu poşetlerden yoksa pirinç de bu konuda iyi bir alternatif olacaktır. Hava almayan bir kabın içinde pirinç ile beraber bekletmeniz telefonunuzun nemden kurtulmasını sağlayacaktır.

5 – Elektrikli Süpürgeden Yardım Alabilirsiniz

Elektrikli süpürge kullanarak suya düşen telefon içinde yer alan suyu almanız mümkündür. Yaklaşık 20 ya da 25 dakika boyunca telefonun batarya kısmına ve şarj yeri gibi mühim bölgelerine tutarak suyu emmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yolu deneyerek telefonunuzun kurumasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra da yaklaşık yarım saat içerisinde telefonunuzun eskisi gibi çalıştığını göreceksiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken yalnızca süpürgeyi cihazınız ile çok yakın temasta olmamasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

 Suya Düşen Telefon Kurtulur Mu?

Suya düşen telefon kurtulur mu sorusu bu konu ile alakalı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Bu sorunun cevabını etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bunlardan birisi telefonun suyun içerisinde ne kadar süre ile kaldığıdır. Eğer çok uzun süre kalmadıysa yukarıda bahsetmiş olduğumuz yolları deneyerek tekrar çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir